چرا از ادیتور sublime text استفاده می کنم؟

چرا از ادیتور sublime text استفاده می کنم؟

اگر هنوز ابزار باب میل خود رو برای ویرایش کدهای HTML , CSS , JQuery تون پیدا نکردید به احتمال زیاد مشتری Sublime text 3 بشید.

Sublime text 3 یک ادیتور فوق العاده جذاب و سریع است که به زبان Python نوشته شده و روی پلتفرم های ویندوز ، لینوکس و مک نصب می شود.

حدوداً ۷ سال گذشته رو بصورت مداوم از sublime text  برای کدنویسی استفاده کردم و واقعاً به نسبت ادیتورهای دیگر رضایت خیلی بیشتری نسبت به آن دارم.

در این نوشتار تعدادی از ویژگی های جذاب و برجسته sublime text 3 را معرفی و به شما کمک میکنم یک شروع سریع و خوب با این ادیتور داشته باشید.

نصب Sublime text3

خب در حال حاضر آخرین نسخه موجود sublime ورژن 3 می باشد که هنوز در حالت بتا می باشد ولی من تا کنون مشکلی با این نسخه نداشته ام و کلیه ویژگی ها و پلاگین های نسخه پایدار 2 روی 3(بتا) هم پاسخگو است.

Sublime text 3 را میتوانید از وب سایت رسمی این ویرایشگر دانلود کنید.

دانلود Sublime text 3

نصب پکیج کنترل Package Control

اگر بار اولتان هست که با این ویرایشگر آشنا می شوید احتمالاً یک علامت سوال با شنیدن عنوان Package Control در ذهنتان بوجود آمده است. از دست من عصبانی نشوید لطفاً و ادامه رو بخوانید:

درباره Package Control Sublime text

جالب است بدانید ویرایشگر Sublime text به تنهایی ابزار قدرتمندی نیست و چیزی که این ویرایشگر را بسیار مطرح و جذاب کرده است متن باز بودن و امکان توسعه آن است. برنامه نویسان زیادی در سرتاسر دنیا پکیج های توسعه و افزونه هایی برای Sublime text نوشته اند که براحتی می توان آنها را به Sublime text اضافه کرد.

ابزاری که امکان جستجو در همه بسته ها ، دانلود و نصب آنها روی Sublime text را برای ما فراهم می کند همین Package Control می باشد که در حالت پیش فرض روی Sublime text شما فعال نیست و برای بهره برداری از پلاگینها لازم است ابتدا آن را فعال کنیم.

دو روش برای فعال سازی Package Control وجود دارد:

روش اول (آسان)

 • کنسول ویرایشگر Sublime را از مسیر View > Show Console باز کنید و یا از کلیدهای ترکیبی Ctrl + ` برای این کار استفاده کنید.
 • کد های زیر را در این قسمت کپی کنید و اینتر بزنید.

روش دوم (دستی)

 • منوی Preferences > Browse Packages… را کلیک کنید.
 • یک up بزنید تا به فولدر Installed Packages وارد شوید.
 • فایل Package Control.sublime-package را دانلود و در این قسمت قرار دهید.
 • نرم افزار Sublime text خود را ریستارت کنید.

Command Pallete  CTRL + SHIFT + P

کلیدهای ترکیبی CTRL + SHIFT + P را بزنید. یک باکس در محیط Sublime text برای شمات باز خواهد شد که به آن Command pallete میگویند. Command pallete امکان دسترسی به کلیه تنظیمات ، تکه کدها (snippets) ، فایل های پروژه و مشاهده لیست پکیج های موجود را فراهم میکند.

برای انجام اولین کار عملی در این باکس عبارت Install package را تایپ کنید و بعد پیدا شدن عنوان آن اینتر بزنید. چند لحظه صبر کنید تا لیست کلیه بسته های موجود برای Sublime text بارگذاری شوند.

sublime-text-command-pallete

حال با تایپ عنوان یک بسته می توانید براحتی آن را پیدا و نصب کنید.

با دستور list packages می توانید لیست بسته های نصب شده را ببینید.

بسته های کاربردی Sublime text

پیش تر یک لیست کامل از پلاگین های کاربردی sublime text منتشر کرده ایم که می توانید با مراجعه به آن sublime text خود را مجهز کنید.

 • Alignment
 • BracketHighlighter
 • ColorPicker
 • Emmet
 • Docblocker
 • Git
 • Gitgutter
 • Gist
 • Sidebar Enhancement

میانبرها

نرم افزار sublime text نیز مانند هر نرم افزار حرفه ایی دیگری تعدادی کلید میانبر دارد که سرعت انجام کار را بسیار بالاتر می برند. قبلاً لیست کامل کلیدهای میانبر نرم افزار sublime text3 را منتشر کرده ایم.

پشتیبانی از زبان فارسی

احتمالاً تا کنون متوجه شده اید که sublime text3 زبان فارسی را به درستی پشتیبانی نمیکند و حروف را جدا از هم و برعکس نمایش می دهد.فعلاً که sublime text3 در حالت بتا قرار دارد، امیدواریم در نسخه نهایی این مساله رفع شود. البته من طی 4 سالی که با این نرم افزار مداوم کار می کنم تا کنون این مورد برایم مساله قابل توجه ایی نبوده است، چون واقعاً کم پیش می آید که در روند طراحی نیاز به تایپ یک عبارت فارسی باشد و در صورتی که نیاز بود می توان عبارت را در notepad تایپ و در Sublime text کپی کرد.

برای sublime text 2 یک پلاگین وجود دارد که با نصب آن می توانید عبارات فارسی یا عربی را (bidi language ) را به درستی مشاهده کنید.

https://github.com/praveenvijayan/Sublime-Text-2-BIDI

دیدگاه‌تان را بنویسید: